Jaké kabely si k elektromobilu pořídit?

Ohledně způsobů nabíjení elektromobilů a také jednotlivé typy nabíjecích konektorů u elektroaut jsme se snažili stručně popsat v našem předchozím článku „Způsoby nabíjení elektromobilů a typy nabíjecích konektorů u elektroaut„. Nyní se pokusíme doporučit jaké nabíjecí kabely a redukce si k elektromobilu pořídit.

Domácí nabíjení elektromobilů

Tady rozhodně platí „Můj dům, můj hrad!“ nebo-li doma si to můžete udělat přesně tak jak chcete. Je dobré se ještě před nákupem a budováním zamyslet, abyste byli s výsledkem svého počínání spokojeni!

Pokud se budeme držet teorie, že pro město má největší smysl malé hbité a skladné elektroauto s nižší kapacitou baterií, pak se nemusíme příliš bát, že byste ho přes noc nenabili i z obyčejné zásuvky. Naopak zde platí, že nabíjení elektromobilu nižším proudem je fajn z hlediska výdrže a životnosti baterií.

Také je dobré se zamyslet nad umístěním nabíjecího místa, aby bylo ideálně pod střechou, aby Vám kolemjdoucí neodnesl poměrně drahé kabely a taky je potřeba zvážit i možnosti elektroinstalace a jističů.

Nejsme příliš zastánci domácí instalace nějakého wallboxu. Takové zařízení má podle nás smysl třeba v práci, kde se dá očekávat vícero uživatelů a ideálně třeba i ve spojení s nějakým měřením spotřeby či ovládáním kdo může a kdo nemůže nabíjení využívat, ale pro domácí provoz je to zbytečně nákladné.

    nabijeni elektromobilu nabijeni elektromobil nabijeni elektromobilu

Naše heslo je univerzálnost a nejvíce se nám pro osobní použití osvědčila instalace zásuvky CEE 32A 400V a to i tam, kde nemáme možnost napojení na 3 fáze a museli jsem se napojit na stávající relativně slabý jistič. Malá domácí nabíječka v podobě „chytrého kabelu“ s univerzální koncovkou a redukcí na klasickou zásuvku je za nás ideální a poměrně univerzální řešení.

domaci nabijeni elektromobilu

Rozhodně nedoporučujeme používat podezřelé kabely a nabíječky, stejně jako nabíječky určené pro USA (kde se pouze vymění vidlice) nebo provádět neodborné úpravy elektroinstalace!!!

Na začátku to sice vypadá, že nabíječky a kabely jsou velmi drahou investicí, ale v porovnání se zničeným elektromobilem, kterým se nekontrolovatelně prohnal elektrický výboj, je to nic. Máme bohužel vlastní velmi špatnou zkušenost, která nás stále spoustu času a peněz a téměř odepsané elektroauto.

nabijeni elektromobil

Nabíjecí kabely a redukce

Kromě již výše zmíněného „chytrého kabelu“ nebo-li „domácí nabíječky ze zásuvky“ je dobré si pořídit i kabel, který využijete na veřejných nabíjecích stanicích.

Vzhledem k tomu, jaké jsou u nás rozšířené konektory na nabíjecích stanicích, bychom doporučili kabel s konektorem Typ 2  někdy také označovaný jako Mennekes.

Pro námi oblíbená auta dovážená z USA (jako Fiat 500e, Chevrolet Spark EV nebo Chevrolet Bolt EV) je potom potřeba variantu Typ 2 na Typ 1, nebo-li na straně nabíjecího stojanu konektor Typ 2 a na straně elektromobilu konektor Typ 1 (někdy také označovaný Yazaki).

nabijeci kabel elektromobil

Některé stojany jsou vybaveny rovnou už i nabíjecím kabelem a pro takové případy nabíjení elektromobilu budete potřebovat krátkou redukci Typ 2 na Typ 1 .

nabijeni elektromobilu redukce

Pokud zvažujete elektroauto s „rychlým nabíjením“ a opět se jedná o dovoz z USA (Chevrolet Spark EV nebo Chevrolet Bolt EV), pak budete potřebovat ještě krátkou redukci CCS 1 na CCS 2.

nabijeni elektromobilu redukce

Nabíjecí konektory CCS 1  a CCS 2 jsou nám již dobře známé konektory Typ 1  a Typ 2, pouze ve spodní části doplněné o dva stejnosměrné (DC) nabíjecí konektory.

V praxi to potom funguje zhruba tak, že „horní“ konektory Typ 1/Typ 2 umožňují komunikaci mezi elektromobilem a nabíjecí stanicí. Zatímco spodní DC konektory „hrnou“ elektřinu přímo do baterie, bez zapojení palubní nabíječky a právě to umožňuje nabíjení zrychlit.

Pokud chcete další informace a osvěžit si názvy konektorů, tak typy konektorů pro nabíjení elektromobilů jsou přehledně a stručně popsány v našem článku „Způsoby nabíjení elektromobilů a typy nabíjecích konektorů u elektroaut„.

 

BASEBALL SHOP - Eshop a prodejna s baseballovým a softballovým vybavením.