Jak za nabíjení elektromobilu v Brně platit?

nabijeni elektromobilu

Pokud máte štěstí, podaří se Vám svoje elektroauto nabít zdarma, o možnostech nabíjení v Brně jsme psali v článku o nabíjení elektromobilů v Brně.

Na nabíjení zdarma se ale nedá spoléhat a pak nastává otázka, jak za nabíjení elektroauta platit? Varianty jsou opět různé a my se opět zaměřujeme zejména na nabíjení elektromobilů v Brně.

Protože na veřejných stanicích nabíjíme opravdu jen příležitostně, nemáme úplně dokonalý, všeobecný přehled, se statisticky významnými praktickými zkušenostmi. 🙂 Ale něco už jsme také zažili a tak dáváme k dobru.

Novinkou letošního roku je „roaming“ mezi nejvýznamnějšími provozovateli veřejných nabíjecích stanic v České republice!
Nejprve v červnu 2021 přišli PRE a E.ON s tím, že jejich karty nebo čipy budou fungovat u nabíjecích stanic bez rozdílu, která z těchto dvou firem stanici provozuje.
Následně v listopadu 2021 se dohodli E.ON a ČEZ, na tom, že na stanicích ČEZ je možno nabíjet i s kartou/čipem . Naopak to bohužel nejde.
E.ON.
Rozhodně je dobré se podrobně seznámit s odlišnostmi jednotlivých provozovatelů i tím jak je přesně sdílení nabíjecích karet a čipů konkrétně dohodnuto, aby Vás „roaming“ nepřekvapil rozdílnými sazbami nebo třeba odlišné penalizování za čas strávený na nabíječce apod.

EV Mapa

EV mapu jsme zkoušeli jako první a myslím, že to je celkem logický krok. Jednak jsou to „brňáci“ a potom na opravdu příležitostné nabíjení je tento systém fajn. Stačí online registrace a hned můžete fungovat na docela slušném počtu nabíječek. Jenom pozor na to, že ceny nejsou rozhodně nejnižší, a když zklame technika (mobil, data, stanice), tak nabíjení prostě nepustíte. Určitě doporučujeme mrknout na https://www.evmapa.cz/.

placeni nabijeni elektromobil

„Přibližně dvě třetiny veřejných dobíjecích stanic, konkrétně 68%, provozují tři energetické skupiny – 39% stanic provozuje ČEZ, 18% PRE a 10% E.ON. Veřejné dobíjecí stanice aktuálně provozuje v České republice celkem 69 subjektů, z toho 9 z nich 19 a více stanic,“ řekl 26.10.2021 ČTK ředitel CDV Jindřich Frič.

ČEZ

Nabíjecí stanice pro elektromobily od ČEZ jsou v České republice nejrozšířenější. Celkově bylo ke koncem roku 2020 evidováno 254 dobíjecích stanic (míst), které tvořilo 703 dobíjecích bodů (nabíječky). Veškeré informace o tomto distributorovi najdete na webu https://www.elektromobilita.cz/ .

Nabíjecí stanice pro elektromobily od ČEZ najdete jednoduše na mapě dobíjecích stanic ČEZ .

Pokud jde o placení, tak kromě webové aplikace si můžete online objednat čip a tarify i ceny najdete na portále FUTUR/E/GO .

E.ON

Nelze asi opomenout největšího distributora elektrické energie v Brně a okolí a druhého největšího distributora elektřiny v ČR.

Polohu nabíjecích stanic jednoduše najdete na mapě nabíjecích stanic E.ON . Zatím jich není nijak moc, ale jednak je to významný lokální hráč a taky doufáme, že E.ON bude v budování dalších stanic pokračovat.
E.ON má v České republice 103 dobíjecích bodů a jeho nabíječky byste našli na 42 místech. Další výhodu má E.ON v pokrytí některých hlavních tahů.

Pokud máte zájem o kartu nebo čip pro placení od E.ON, tak vše vyřídíte online na webu https://www.eon-drive.cz/pro-ridice/, kde najdete i ceny za nabíjení.

Zajímavá je také aplikace E.ON Drive, která umí najít nejbližší nabíječku a dokonce i aktivovat samotné nabíjení.

placeni nabijeni elektromobil

PRE

Pražská energetika je (jak již název napovídá) záležitostí spíše hlavního města a okolí, takže se jí v rámci naší moravské metropole, příliš zabývat nebudeme.
Protože ale nechceme ani tohoto hráče na poli dobíjení elektromobilů opomenout, tak zde najdete odkaz na mapu nabíjecích stanic PRE a také formulář, kde je možné uzavřít smlouvu a zažádat o jejich čip online. Navíc ani počet nabíjecích stanic pro elektromobily tohoto provozovatele na území města Brna není rozhodně zanedbatelný.

TEPLÁRNY BRNO

Teplárny Brno jsou tradičním dodavatelem tepelné energie včetně souvisejících energetických služeb a nově postavily po Brně několik rychlonabíječek. K dobíjení potřebujete pouze mobilní telefon se spárovanou platební kartou s možností internetového připojení na webovou stránku www.chargeup.cz, takže žádný čip nepotřebujete.

 

Přehledný článek o možnostech plateb za nabíjení elektromobilů, včetně cenového srovnání a například námi úplně opomenutého Ionity najdete na webu auto.cz.

BASEBALL SHOP - Eshop a prodejna s baseballovým a softballovým vybavením.