Nabíjení elektromobilu v Brně a okolí

Nabíjení elektromobilu doma

U malých elektroaut do města, s pravidelným nájezdem do 100 km za den je nejpohodlnější a asi i nejrozumnější nabíjet doma („ze zásuvky“) přes noc.

Stabilní domácí nabíjení přes noc má také další výhody. Jednak máte přes noc čas, takže můžete nabíjet baterie pomalu, což pomáhá jejich životnosti. Dále je možné u distributora elektřiny získat slevu na noční proud, díky tarifu pro elektromobily. A v neposlední řadě v kufru nevozíte propojovací kabely, redukce apod.

Navíc u aut s „pomalým“ nabíjením (jako třeba Fiat 500e) je otázka, kolik času smysluplné dobití zabere, co po tu dobu dělat, jestli to má vůbec smysl a jestli neblokuji nabíječku zbytečně někomu jinému.

Pokud ale už potřebujete někde cestou „dotankovat“ svůj elektromobil, pak máte po Brně docela dost možností.

Nabíjení elektromobilu zdarma

Pěkným pomocníkem pro vyhledání nabíječky bez nutnosti placení je mapa nabíjecích stanic zdarma https://www.mapotic.com/nabijim-zadarmo , ale i tady je potřeba brát informaci o tom „zadarmo“ s rezervou.

nabijeci stanice zdarma brno

V Brně se nám osvědčilo nabíjení zdarma v Olympii, u Lidlu v Bohunicích a u Billa v Líšni.

Vyzkoušeli jsme také nabíjení v garážích parkovacího domu DOMINI PARK na Husově ulici v centru Brna, ale pozor, tam je sice nabíjení zdarma, ale platíte parkovné a navíc musíte mít svoji nabíječku se zásuvkou CEE 32A 400V.

Na Vaňkovce (kde by měla být 1. hodina zdarma) se nám ještě nikdy nepodařilo nabíjet, protože jsme neměli štěstí a nebylo volno, místo je velmi exponované.

nabijeni elektromobil

Další možnosti dobíjení elektromobilu

Pro základní orientaci je možné použít Mapy.cz, kde po zadání hesla „nabíjecí stanice (ac)“ se Vám zobrazí různé možnosti nabíjení elektromobilu.

Dalších možností nabíjení (a někdy i překvapivě zdarma) je v Brně docela dost. Doporučujeme dívat se kolem sebe a nebýt líný se případně i zeptat. Stále ještě docela platí, že komunita „elektromobilistů“ drží spolu a sdílí zkušenosti.

Je dobré mít na paměti, že žádný seznam ani mapa nejsou dokonalé, takže je lepší mít přehled, než být v nouzi překvapen, že sice někde je nabíječka a je zdarma, tak jak mapa říká, ale bohužel je v nepřístupném areálu.

nabijeni elektromobil

Případně si přečtěte článek o vyhledávání nabíjecích stanic pro elektromobily nebo články přímo zaměřené na nabíjecí stanice provozované společností E.ON či společností ČEZ na Portále řidiče.

 

 

BASEBALL SHOP - Eshop a prodejna s baseballovým a softballovým vybavením.